Tikal – Guatemala

je nejvýznamnějším a největším starobylým sídlištěm Mayů. Nachází se uprostřed neproniknutelného pralesa v severní části dnešní Guatemaly. Toto posvátné místo dřímá skryto pod stromy, dosahujícími výšky až padesáti metrů. Tikal byl osídlen lidmi v období přibližně od roku 600 před naším letopočtem až do roku 900 našeho letopočtu. Doposud byly provedeny vykopávky pouze ve zlomku tohoto rozsáhlého historického areálu, jehož rozloha se odhaduje na 16 km.
Pyramidy v Tikalu jsou odlišné – velmi strmé se svatyní na vrcholu. Na centrálním náměstí stojí nejznámější dominanta Tikalu chrám Velkého jaguára. Ostatní chrámy nenesou jména, ale jen čísla. Areál je rozsáhlý a jeden den sotva stačí k projití všech staveb. Naštěstí se chodí ve stínu pralesa, ale i tak je celodenní prohlídka náročná. Na některé chrámy se dá vystoupat po dřevěných strmých schodištích. Nejstrmější je chrám V s výhledem na hlavní chrámy Tikalu vyčnívající z džungle. Dlouho jsme seděli na vrcholu a kochali se místem, na které se celý život nezapomíná…

Galerie – Tikal

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování, Random se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *