Islandské vodopády

Gullfoss

 

 

Nejhezčí vodopád Islandu Gullfos je skutečným divem přírody. Přes dva schody padající masa vody do kaňonu tvoří nezapomenutelný obrázek. V létě, kdy řeka Hvítá sílí vlivem tajících ledovců, je Gullfoss opravdu monumentální. Ledovcová voda se ve slunečním svitu zabarvuje do zlatova a s vodní tříští vytváří několikanásobnou duhu.

Godafoss

 

 

K nejznámějším islandským vodopádům patří bezesporu Godafoss (Vodopád bohů) tak trochu připomínající zmenšené Niagarské vodopády. Název pochází z doby šíření křesťanství na Island. Tehdy byl požádán vikingský náčelník, aby rozhodl mezi zastánci starých bohů a novým náboženstvím. Spor vyřešil tím, že vhodil do vodopádu sošky a vyobrazení starých bohů.

 Dettifoss

 

Detifoss je jeden z nejmohutnějších vodopádů Evropy, který bývá někdy názýván Niagara Evropy. Je vysoký 44 metrů a za jednu sekundu zde proteče cca 500m3 vody z řeky Jökulsá.
I když kvůli nízkým srážkám v poslední době je vody méně, podívaná je to úžasná. Vodní tříšť a hukot vodopádu se nese mohutným kaňonem hodně daleko.

Příspěvek byl publikován v rubrice Cestování se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *